Jubileum Pavla Weisze | Střelba Morava - Broková střelnice Brno
Archivy
Statistika
  • 0
  • 17
  • 72
  • 377
  • 1 637
  • 272 065

Jubileum Pavla Weisze

Nestor brněnského střelectví, legenda, Pavel Weisz slaví jubileum.

Pavel Weisz stál při pokládaní základů současného brněnského střelectví již v roce 1958. Až po vojně jako dospělý  poprvé pohladil malorážku ZKM 456. Tehdy ještě ve sportovně střeleckém družstvu při Výzkumném ústavu slévárenských strojů. Na popud p. Šudomy vstoupil do klubu při

obvodním výboru Svazarmu Brno 2. Ten se postupně přetransformoval přes ZO508 až do samotného SSK50. Tam se začala formovat jeho sportovní kariéra.  První medaili z MČSSR získal v roce 1961. Po VCO následujícího roku byl zařazen do státní representace. Vystřílel několik titulů MČSSR. Startoval na Spartakiádě spřátelených armád, na ME, MS v Káhiře a bojoval o nominaci na OH 1964 a 1968. Nejsilnější disciplínou mu byla Velkorážní terčovnice na 300m.  Za své sportovní výsledky mu byl udělěn titul Mistra Sportu. Od samého začátku i po dobu representačního působení se věnoval mládeži a organizaci střeleckých ligových soutěží v úrovni celostátní ligy, krajských a městských lig. Jeho působením se stala ZO 508 v Brně nejsilnějším dodavatelem representantů v ČSSR. Byl zakladatelem základny mládeže v Brně, která se později stala podnětem pro vznik TSM. Pracoval na prosazení systému postupových soutěží. Při MěVSvazarmu v Brně působil v trenerské radě a krajské radě střelectví. Jeho prvním odchovancem byl Rudolf Pojer, držitel absolutního světového rekordu ve velkorážní terčovnici.Vychoval representanty puškových disciplín  jako Schoblová Libuše, Trpělka Libor, pomáhal v representaci pozdějšímu kolegovi  Jiřímu Doležalovi.

V roce 1975 vznikla v rámci celé ČSSR Střediska vrcholového sportu (SVS). Na základě úspěšnosti byla v Brně zřízena základna sportovní střelby vrcholového sportu SVS Brno. Od uvedeného data pracoval až do dovršení důchodového věku ve zmíněném SVS jako profesionální trenér. Jako starší a zkušenější kolega přenechal puškové disciplíny trenéru p. Doležalovi a ujal se skupiny pistolářů. Publikoval treningové plány v celostátním časopise střelecká revue, přes náročnost a požadavky na práci svěřenců byl oblíben. Byl dobře jazykově vybaven. Tyto atributy napomohly tomu, že jména (Borůvka Karel, Kratochvíl Miloš, Merzová Barbora, Kousalíková Jitka, Mohelská Hana, Vybíralová Jana, Ježová Yvona a Pavloková Dáša) vozily domů medaile z juniorských ME. V oblasti výchovy prováděl školení a semináře trenerů v JmK. V roce 1992 začal působit  v podmínkách nové olympijské střelnice na Kývalce. Do té doby všechna činnost se odehrávala na staré střelnici vybudovanou Marií Terezií v Medlánkách. Pro jeho prokazatelné výsledky svěřených sportovců a s ohledem k věku mu byla prominuta trenérská škola při FTVS a udělena licence trenéra I. třídy. Za vítězství jeho děvčat a utvoření nového světového rekordu na ME mu bylo uděleno vyznamenání Zasloužilý trenér. Mezi stávajícími representanty patří původní odchovanec Martin Strnad.

Nelibé události s prodejem střelnice na Kývalce v roce 2009 se neprojevily  v ukončení trenerské práce. Přestoupil do SSK Kuřim, kde se dál věnuje přípravě dorostenců – pistolářů.

Přestože začíná být limitován zdravotními omezeními, neustává ve výchově mladých střelců. Důkazem je účast tří dorosteneckých družstev na letošním MČR 2015 ve vzduchových zbraní.

.

Popřejme panu Pavlovi Weiszovi k jeho osmdesátým narozeninám dobré zdraví, stále jasnou mysl a ať užívá radost z úspěchu jeho mladých svěřenců.

Pavle děkujeme Ti za vykonanou práci na poli výchovy střelců, děkujeme Ti za dobrou propagaci našeho KS JmK.

Rada KS JmK

jubileum

Brno

Naši činnost a provoz finančně podporuje město Brno

 


 
Jihomoravský kraj
 


Český střelecký svaz


 

Kalendář
Únor 2024
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829